Náplň činnosti
Zeměpisné společnosti MORAVA

Milí rodiče, prosíme, počítejte s tím, že dříve či později během schůzek a výprav vaše dítko:

Oddíly

V současnosti má Zeměpisná Společnost MORAVA čtyři oddíly – Cestovatele, Lumíky, Plchy a nově Nejmladší oddíl. Kapacita oddílů je 20 dětí. Členský příspěvek je 1.000,- za školní rok.

Schůzky

Oddílové schůzky probíhají po většinu roku a jsou rozděleny po jednotlivých oddílech. Adresa naší klubovny je: Široká 778 Brtnice.

Na schůzku s sebou (či na sebe):
  • Oblečení podléhající zkáze, pevné boty
  • Minima (ti co obdrželi)
  • Deník s tužkou (ideálně A5 s pevnými deskami)
  • Drobnou svačinku a pití
  • Do klubovny přezuvky (děti si je tu mohou nechávat)

Vícedenní pochody a výpravy

Pochody a výpravy, které se uskuteční v tomto školním roce, naleznete v aktuálním Plánu činnosti. Bližší informace jako jsou cena, místo konání či sraz obdržíte dvě schůzky před akcí. Tyto akce jsou náročné na vybavení. Rádi rodičům poradíme s výběrem.

• Oblečení podléhající zkáze
  • Pevné turistické boty
  • Velký batoh o objemu 40-60 l. s pevnými zády a bederákem
  • Tří-sezónní spacák, karimatka
  • Pláštěnka pro sebe i pro batoh
  • Minima, deník, tužku, KPZ, baterku, nůž

Expedice

Expedicí nazýváme naše dva tábory. Prvním je zimní tábor, který je z pravidla v době jarních prázdnin. Druhá expedice s přívlastkem výzkumná je tradiční třítýdenní letní tábor, kterého se běžně účastní i děti mimo naše stálé oddíly. Každý tábor má svojí celotáborovou hru, která mu propůjčuje specifický ráz. Součástí tábora může být pochod nebo splouvání řeky Lužnice.

Na expedici byste neměli zapomenout na nic z toho co se běžně bere na pochody a výpravy. Hlavním pomocníkem a rádcem jsou Pokyny, které obsahují všechny důležité informace. Mimo to můžete i využít našeho rádce: Jak se připravit na náš třítýdenní tábor. Nezapomeňte nám odevzdat včas všechny administrativní dokumenty kterými z pravidla jsou:

• Přihláška a vyjádření ošetřujícího lékaře
  • Kopie kartičky pojišťovny
  • Místopřísežné prohlášení (poslední strana pokynů)

zmokne, a zjistí, že není z cukru;

ušpiní sebe a většinu oblečení v zápalu radosti ze hry;

nachladí se, a poučí se, že se mělo lépe vybavit (a taky nešlapat do toho potoka!);

odře si kolena, řízne se a zjistí, že se na to neumírá, naučí se ošetřit sebe i kamaráda;

bude potřebovat pořádné vybavení, aby mohlo pohodlně zkoumat přírodu, získávat zkušenosti a dobrodružné zážitky;

nachodí spousty kilometrů, které ho posílí a umožní mu poznat nová zajímavá místa;

bude spát ve stanu a pod širákem, zjistí, že ho v noci nic nesní a dokáže si takové spaní sám zařídit a připravit, tedy bude připraveno na kdejakou nouzovou situaci;

bude nosit velký a těžký batoh, který se naučí zabalit tak, aby o něm vůbec nevědělo;

bude jíst jídlo vařené na ohni, které samo uvaří;

bude pracovat s ohněm, dokáže ho rozdělat, a hlavně bude vědět, že není na hraní;

bude muset obětovat mnoho času, poznat všechna zajímavá místa a naučit se všechny potřebné věci chvíli trvá;

bude pomáhat v kuchyni, dělat dřevo a spoustu dalších věcí, které ho učí být součástí týmu;

bude vystavené těžkým úkolům, které ho povedou k samostatnosti a zocelí ho;

naučí se pracovat s mapou a buzolou a neztratí se;

naučí se jezdit na lodi, na lyžích, bezpečně se pohybovat přírodou ve dne i v noci;

bude svůj volný čas trávit smysluplně, vzdělá se a naučí se mnoho užitečného;

získá přátele na celý život, se kterými ho budou pojit společné zážitky a společná cesta…